Jak rozpoznać alergię u dziecka?

Alergia u dziecka bywa ogromnym problemem, gdyż w zależności od jej stopnia, może całkowicie zdominować codzienne czynności. Dziecko, u którego zdiagnozowano alergie, musi być poddawane leczeniu, w parze z czym idzie również odpowiednia, często restrykcyjna dieta oraz zmiana codziennych nawyków.

Przyczyny alergii u dziecka

Czynników wywołujących alergię może być mnóstwo. Dopiero wykonanie testów alergicznych pozwoli określić na co tak naprawdę uczulona jest nasza pociecha. Symptomem charakterystycznym dla alergii jest przede wszystkim stan zapalny, czyli gorączka. Ponadto katar ma bardzo rzadką konsystencję i jest trudno go zatamować.

Chcąc przeprowadzić osobiste dochodzenia dotyczące czynników alergicznych należy obserwować nasze dziecko. Jeżeli katar pojawia się podczas zetknięcia się z psem, czy rośliną to możemy mniemać iż to właśnie ten kontakt powoduje reakcje alergiczne. Taki alergiczny kontakt dostarczy również nieprzyjemnego uczucia spuchniętych powiek i zaczerwienionych oczu.

Dzieci mogą także skarżyć się na ból gardła, które pod wpływem alergii staje się bardzo nabrzmiałe. Ponadto skóra stanie się swędząca i pojawią się wypryski. Częste są bezpodstawne bóle brzucha, które ze względu na częstotliwość stają się niezwykle uciążliwe. Na te dolegliwości może pomóc bezzwłoczna wizyta u pediatry i zasięgnięcie jego rady co do dalszego postępowania w leczeniu. Mając podejrzenie alergii skieruje on dziecko do alergologa.

Jak radzić sobie z alergią?

Jeżeli nasze dziecko uczulone jest na pyłki roślin to warto zapoznać się z opracowanym przez specjalistów kalendarzem pylenia roślin. Pozwoli nam to uniknąć wychodzenia na zewnątrz z maluchem w czasie największego stężenia pyłków. Dzięki czemu uchronimy dziecko przed cierpieniem. W czasie deszczu wdychamy najwięcej pyłków, dlatego zostań z alergikiem w domu i koniecznie zadbaj o zamknięcie okien. Jeżeli wyjście na dwór jest konieczne to posmaruj jego nos wazeliną. Osłabi to natężenie pyłków i da trochę wolnego oddechu dziecku.

Jak leczyć?

W razie uczulenia na niektóre składniki pokarmowe należy zmienić dietę. Niekiedy w zaawansowanych przypadkach potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Alergia u dziecka wymaga podwójnej opieki.

Dodaj komentarz